Gokna - plastová okna Gokna.cz


Plastová okna » Rosení oken


Rosení plastových oken

 

Čím omezit nebo jak zabránit rosení oken v zimě?

 

Příčiny rosení a cesty k řešení

Nejdříve je potřeba se zamyslet nad tím, za jakých podmínek a na čem se voda sráží. Základní podmínkou je přítomnost vody ve vzduchu. Tou další je dosažení rosného bodu, což je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami. Čím vyšší vzdušná vlhkost a čím nižší teplota, tím více bude voda kondenzovat. Naopak, čím vyšší teplota, tím se ve vzduchu udrží více vody v plynném skupenství.

Pokud teplota klesne pod rosný bod, nastává kondenzace. Takto vzniká i rosení oken, které zde řešíme. K rosení oken dochází v těch místech, která mají teplotu nižší, než je rosný bod. S tímto vědomím se nám otevírají možnosti řešení rosení oken. Zajedno jde o snížení vzdušné vlhkosti a pak o zlepšení tepelně izolačních vlastností okna. Další cestou může být zvýšení teploty vzduchu v místnosti nebo povrchové teploty vnitřní plochy oken.

Zvyšte teplotu vzduchu
Zvyšte teplotu oken
Redukujte zdroje vlhkosti vzduchu
Naučte se správně větrat
Zlepšete tepelně izolační vlastnosti okna

 

Zvýšení teploty místnosti

Rosení okenních skel pomůže mnohdy odstranit i jen mírné zvýšení teploty v místnosti. Se zvýšením teploty vzduch udrží větší množství vlhkosti a současně se zvýší teplota rosného bodu.

Rady ke zvýšení teploty místnosti jsou však pro někoho zcela jistě něco jako knížecí rady, protože zvýšení teploty o 1°C znamená zvýšení spotřeby energie o přibližně 5 %. To při současných přehnaných cenách energií může být rada, která se prodraží, a proto hledejme další řešení.

 

Zvýšení teploty okna

Ke zvýšení teploty okenních ploch vytáhněte nahoru vnitřní žaluzie a roztáhněte závěsy či záclony. Nebraňte teplu z radiátoru, který bývá umístěný pod oknem, aby se dostalo k oknu. Problém často bývá široká parapetní deska.

Žaluzie nebo rolety i záclony a závěsy slouží k uchování soukromí našeho domova a k nočnímu zatemnění. Spánek v úplné tmě přispívá ke zvýšení tvorby melatoninu a detoxikaci šišinky mozkové, epifýzy. Ve spánku se naše tělo léčí z nemocí a ve spánku také hubneme. Všechny okenní textilie také přispívají ke zlepšené akustické pohodě v místnosti. Velké plochy oken, prázdných stěn a prázdných tvrdých podlah vytvářejí podmínky pro vznik domácí ozvěny, pokud není akustika ošetřena, nejčastěji bytovým textilem a nábytkem.

 

Co zvyšuje vlhkost vzduchu

Zlepšením tepelně izolačních vlastností okna většinou velmi důkladně zvýšíme i vzduchově izolační schopnosti oken a v zimě tak nedochází k dostatečné samovolné výměně teplého a vlhkého pokojového vzduchu se studeným a suchým vzduchem venkovním. Proto vzdušná vlhkost zůstává v místnosti a především ráno, kdy je jí po noci bez větrání nejvíc, protože dýcháme a potíme se i ve spánku, kondenzuje a vytváří orosení na nejstudenějších plochách, což bývají nejčastěji okenní panty a tabule skel, počínaje jejich rohy a okraji.

Zdroji vlhkosti, kromě pocení a dýchání, jsou všechny naše činnosti, při nichž se odpařuje voda. A nejen nás a členů domácnosti, ale i našich domácích mazlíčků. Mytí, sprchování a koupání svého těla, vaření jídla a nápojů, praní, sušení a žehlení našeho oblečení i ručníků po mytí, mytí podlahy i mytí nádobí. Kromě toho se vlhkost odpařuje také z pokojových rostlin a z nádob a půdy, z níž rostou, ale i z řezaných květin ve váze. Něco málo se odpaří i z čerstvého ovoce a zeleniny. Voda se vypařuje i ze stavebních konstrukcí v nových domech, a to i několik let, než stavba dostatečně vyschne.

 

Redukce zdrojů vzdušné vlhkosti

Sušička prádla nebo venkovní sušení prádla zabraňuje vzniku velkého množství vzdušné vlhkosti. Podobně elektrický odvlhčovač vzduchu nebo ventilátor v koupelně, či digestoř v kuchyni nad sporákem. Bohužel, kromě venkovní šňůry na prádlo se ve všech uvedených případech jedná o žrouty elektřiny. Zdarma ale snížíte vlhkost i tak, že budete zavírat dveře koupelny během sprchování a pak ještě tak dlouho, dokud se vlhkost nevyvětrá.

Návrh, abyste z domu vyházeli květináče s pokojovými rostlinami a domácí mazlíčky nebo dokonce chlapa a děti, se mnohdy jako nutné opatření proti vlhkosti nesetká s náležitým pochopením. Víc než suchá okna potřebujeme lásku našich chlupatých kamarádů, pokud se nám jí nedostává od lidí.

Rostliny nám poskytují další formu potěšení a nejen to. Fotosyntézou vytvářejí kyslík na oplátku za CO2, který my vydechujeme. Pro rostliny se jedná o životodárný plyn. Čím více CO2 v atmosféře, tím lepší jsou podmínky pro rozvoj rostlinné říše a tím lepší podmínky pro rozvoj na ní závislé živočišné říše včetně člověka. Podle tvrzení některých vědců dokonce nyní žijeme v období, které je druhé nejchudší na obsah CO2 v atmosféře. Při analýzách ledovcových vrtů v Antarktidě (Vostok 2) bylo zjištěno, že když se po konci doby ledové začala zvyšovat průměrná teplota, nárůst obsahu CO2 i metanu nastal až se zpožděním. Tedy nejdříve se zvýšila teplota a teprve potom začal růst obsah CO2 a metanu. Je na každém, aby použil vlastní rozum a zamyslel se, zda je oxid uhličitý znečišťující látka nebo je naopak pilířem fotosyntézy. Ale s rosením oken to pravděpodobně vůbec nesouvisí, takže se omlouvám za to odbočení.

 

Snížení vlhkosti vzduchu větráním

Nejlepší způsob větrání je nárazový. V zimě několikrát denně, nejméně 3x, otevřete okno na čyři až pět minut. Pokud máte možnost otevřít současně i okno naproti a vytvořit tak průvan vedoucí k velmi rychlé výměně vzduchu k místnosti, budou stačit i větrání dvouminutová. Na jaro a na podzim, mimo topnou sezónu, můžete dobu větrání prodloužit, protože čas nutný na úplnou výměnu vzduchu závisí na rozdílu venkovní a vnitřní teploty. V létě je rozdíl teplot nejmenší a současně venkovní vlhkost nejvyšší. Tady přichází ke slovu stabilně otevřené mikroventilace nebo pootevřená okna.

Nejúčinnější větrání je ranní. V ložnici je ráno vysoká vlhkost vzduchu a po mrazivé noci bývá venkovní vzduch naopak velmi suchý. Dalším časovým oknem pro větrání by měla být doba po uvaření oběda a umytí nádobí. Stejně tak večer.

Při rychlém nárazovém větrání se vymění v místnosti vzduch, ale nestihnou se ochladit stěny a nábytek, takže nedojde k tak velkým tepelným ztrátám, jako při větrání pozvolném, např. starými netěsnými okny. Ani používání mikroventilace není v zimě z hlediska tepelných ztrát vhodné. mikroventilace v podstatě simuluje stará netěsná okna, takže v zimě ji rozhodně nebudeme chtít používat.

Správným větráním předcházíme nejenom rosení oken, ale především vzniku plísní, které vznikají především v místnostech, kde se pravidelně nevětrá.

 

Snížení rosení výběrem správných oken

Spoustu starostí si ušetříte výběrem okna se správnými parametry, které samo svou konstrukcí pomůže předcházet rosení skel oken v zimě. Čemu především byste měli při výběru oken věnovat pozornost? Velmi podrobný rozbor najdete v článku Jak vybrat okna?

 

 

Články o oknech

Srovnání plastových oken

Proč měnit okna

Jak vybrat okna

Rosení oken

Dotace na okna - Nová zelená úsporám light

Sklo

 


Volejte nebo pište.

Zodpovíme vaše dotazy, doporučíme nejvhodnější řešení a zpracujeme cenové kalkulace.

telefon

  577 477 246

mail

  gokna.dvere@gmail.com

Kalkulace

Poptávka ceny


 

Menu

Doporučujeme

 

 

 

 

Ing. Pavel Gigerich, Svatý Štěpán 146, 76334 Brumov-Bylnice, okres Zlín, volejte 577 477 246